Mednarodna zveza za mladinsko književnost IBBY je razglasila  2. april  za  mednarodni dan knjig za otroke. Obeležujemo ga od 2. aprila 1967. Poznamo pa ga tudi kot svetovni dan pravljic, saj se je na ta dan daljnega leta 1805 rodil danski pravljičar Hans Christian Andersen. Pokroviteljica dneva knjig za otroke je Mednarodna zveza za mladinsko književnost IBBY, ki ob tej priložnosti vsako leto pripravi poslanico, ki obide svet.

Letošnjo poslanico in plakat je pripravila Slovenska sekcija IBBY. Poslanico z naslovom Lakota po besedah je napisal Peter SvetinaPlakat pa je ilustriral Damijan Stepančič.

Na ta dan mnogi praznujemo tudi ZAKLJUČEK bralne značke.

Čestitke vsem, ki ste bralno značko že uspešno opravili! Spodbujam pa tudi zamudnike in vse, ki se še niste odločili za sodelovanje, da se nam sedaj, ko ostajamo doma in imamo malo več časa, še pridružite pri branju.

Hkrati pa vas vabim, še k sodelovanju. Sodeluješ lahko v NATEČAJU:

»VIRTUALNO PRAZNOVANJE DNEVA KNJIG ZA OTROKE NA OŠ BRINJE GROSUPLJE!«

Kako se boš zadeve lotil prepuščam tebi. Napisala bom le nekaj idej:

• Lahko narediš reklamo za tvojo NAJ knjigo (plakat); lahko pa reklamo tudi posnameš,
  • lahko izdelaš svojo knjigo, ter nam jo predstaviš,
  • narediš lahko strip, v katerem predstaviš tebi najljubšo knjigo, lahko pa je vsebina stripa tudi tvoj pripomoček za učenje (npr. o življenjskem okolju, mešanju snovi, pisnem seštevanju …),
  • lahko pa preprosto narediš le fotografijo sebe s knjigo v roki, sebe in vaše družinske »knjižnice« ipd…

Vaše umetnine pričakujem na mojem e-naslovu: polona.umek-repovz@os-brinje.si, do vključno petka, 10. 4. 2020. Vaši izdelki bodo objavljeni na spletni strani šole.

Rojstni dan H. C. Andersena pa lahko praznujete tudi z ogledom ene od risank, ki jih najdete na spodnjih povezavah.

Risanka: Spanček Zaspanček (H. C. Andersen)

Risanka: Palčica (H. C. Andersen)

Risanka: Zaročenca (H. C. Andersen)

Risanka: Svinjski pastir (H. C. Andersen)

Risanka: Snežna kraljica (H. C. Andersen)

Risanka: Vžigalnik (H. C. Andersen)

Risanka: Jelka (H. C. Andersen)

Risanka: Cvetlice male Ide (H. C. Andersen)

Risanka: Sopotnik (H. C. Andersen)

Risanka – Stara cestna svetilka (H. C. Andersen)

Želim vam prijetno praznovanje!

knjižničarka Polona